Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Zabrze

Niezwykłe ferie

29.03.2010, nieprzypisany

W lutym tego roku, jak zwykle podczas zimowych wakacji, zabrzański COP (Centrum Organizacji Pozarządowych), przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 i organizacjami pozarządowymi zorganizował program dla dzieci, które podczas ferii pozostały w mieście. Były zajęcia muzyczne, kurs płetwonurka, spotkanie ze strażakiem i wiele innych atrakcji. Wśród organizacji i stowarzyszeń wspierających projekt była filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Zabrzu.         

Zdaniem Łukasza, młodego uczestnika imprezy, najciekawszy był ,,Dzień Przygody”. Podczas jego trwania najmłodsi mogli poznać tajniki pracy ratownika górniczego czy policjanta, zająć miejsce w wozie strażackim, zobaczyć specjalnie szkolone psy tropiące.

Program obejmował zajęcia prowadzone od wtorku do piątku w godz. 10-14 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Brodzińskiego 4. Każdy dzień podporządkowany był innemu tematowi. Pierwszy wtorek poświęcono zagadnieniu słowa mówionego i pisanego (,,Dzień Bajkowy”), w środę na spotkanie z najmłodszymi przyjechali strażacy i policjanci (,,Dzień Przygody”). W kolejnych dniach prowadzono zajęcia dotyczące m.in. Zabrza, jego historii i osobliwości, muzyki, śpiewu i inne. W licznych konkursach można było wygrać m.in. przybory plastyczne czy książki.

Szczególne atrakcje czekały na dzieci w każdy ,,super czwartek”. W pierwszy z nich zorganizowane zostały zajęcia na lodowisku, a w drugi można było wziąć udział w profesjonalnym kursie płetwonurka. Codziennie, podczas podwieczorku, można było też zjeść
drożdżówkę i wypić herbatę.

- W tym programie uczestniczymy od kilku lat – mówi Jan Brzuś, z filii ChSCh Zabrze. – W zasadzie była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w naszym mieście. Centrum Organizacji Pozarządowych zainspirowało swoimi działaniami inne organizacje i stowarzyszenia do prowadzenia podobnych programów. Jako filia ChSCh wsparliśmy w tym roku akcję finansowo oraz pracą, pomagając m.in. przy organizacji zajęć dla dzieci. W projekcie uczestniczyło trzynaścioro naszych podopiecznych - dzieci korzystających z pomocy ChSCh - niektórzy wraz z rodzicami.

Zalety imprezy trudno przecenić. Dzięki niej ferie spędzone w mieście wcale nie muszą być nudne. Dzieci biorą udział w zajęciach nastawionych na ruch i zabawę, o silnych walorach edukacyjnych (ale koniecznie bez komputera, malowania czy innych ,,siedzących” zajęć). Oprócz tego uczestnictwo w projekcie to szansa na zawarcie nowych znajomości i przyjaźni.

Pierwszy raz tego rodzaju program z ramienia COP zorganizowano w 2005 r. Od tej pory obywa się on cyklicznie, co roku, gromadząc w zimowym okresie wolnym od nauki około tysiąca najmłodszych. Jednak zadowoleni młodzi uczestnicy, jak również ich rodzice, chętnie widzieliby tego rodzaju przedsięwzięcia także w innych okresach, nie tylko podczas ferii.

- Wiele osób mówi, że szkoda, iż specjalne zajęcia dla dzieci trwają tylko dwa tygodnie. Niektórzy chcieliby w nich uczestniczyć niemal przez cały rok! – podsumowuje Jan Brzuś.

Każdy z nas może być współtwórcą takich programów, przekazując 1% podatku dla ChSCh (Organizacja Pożytku Publicznego  - Chrześcijańska Służba Charytatywna, KRS 0000220518). Pamiętajmy o tym podczas rozliczania się z fiskusem.

Możesz także wesprzeć filię w Zabrzu, wpłacając pieniądze na jej rachunek bankowy:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Filia w Zabrzu-Helence
ul. Wawrzyńskiej 6c
41-813 Zabrze
Nr konta:  16 1240 1994 1111 0010 3073 7072

 

                                                                                                        Serwis Informacyjny ChSCh (aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

45 517 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Zabrze
ul. Wawrzyńskiej 6c
41-813 Zabrze

Punkt „Pomocna Dłoń”
ul. Wawrzyńskiej 6c
Dzielnica Helenka
Kontakt tel.: 785 006 010
pon. w godz. 10–15.30

Punkt Wydawania Żywności w dzielnicy Biskupice
ul. Bytomska 82
Kontakt tel.: 785 006 050

Nr konta bankowego:
98 2030 0045 1110 0000 0278 5830

Kierownik: Jan Brzuś
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 663 745 519

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij