Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Pomoc ma znaczenie. Już jutro Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Jutro obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. 17 października to czas solidarności z osobami najuboższymi na całym świecie. Tego dnia wspólnie zastanowimy się, co zrobić, by wszystkim nam żyło się lepiej.

Osoby potrzebujące są także obok nas. Według danych GUS w 2012 r. 6,7%, czyli ponad 2 miliony Polaków żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Z najnowszego sondażu z czerwca 2013 r., przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie firmy Danone i banków żywności, wynika, że w Polsce niedożywionych jest ok. 162 tys. dzieci z samych tylko szkół podstawowych. Z kolei z kontrowersyjnego raportu fundacji „Maciuś” wynika nawet, że liczba niedożywionych dzieci w Polsce wynosi aż 800 tys.

Zabrzańska filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) wydaje żywność w ramach PEAD (Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej) 850 osobom. Pod opieką filii znajduje się ok. 250 rodzin, z czego ok. 180 to takie, w których wychowują się dzieci. Są wśród nich rodziny wielodzietne – z trójką, piątką dzieci. Te rodziny są w najgorszej sytuacji.

– Osoby wychowujące małe dzieci mają mniejsze szanse na zatrudnienie. To jeden z powodów, dla których rodziny wielodzietne narażone są na ubóstwo – tłumaczy Jan Brzuś, kierownik filii ChSCh w Zabrzu.

W trudnym położeniu są także domy, w których ktoś zachorował, albo samotne osoby utrzymujące się z emerytury.

– Pomagamy pewnej rodzinie, której ojciec jest na rencie z powodu padaczki, a matka zajmuje się dziećmi, z których najmłodsze ma trzy lata – opowiada Jan Brzuś. – Zasiłek z opieki nie jest w stanie pokryć wszystkich potrzeb tych ludzi. Nasza doraźna pomoc żywnościowa jest dla nich bardzo cenna. Wydajemy im co miesiąc 7 kg na osobę, dzięki czemu mogą jakoś związać koniec z końcem.

W zeszłym tygodniu ruszyła w Zabrzu czwarta edycja akcji „Kurtka dla malucha”. Jej ideą jest pomoc potrzebującym rodzinom z dziećmi w okresie zimowym. Wolontariusze ChSCh zbierają ciepłe ubrania dziecięce – kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, spodnie, buty i inne – które następnie przekażą rodzinom będącym w potrzebie.

Filia ChSCh w Zabrzu pomaga nie tylko wydając odzież i żywność, ale także włączając się w zbiórki żywności organizowane przez Śląski Bank Żywności. Ostatnio wolontariusze wzięli udział w październikowej zbiórce Podziel Się Posiłkiem. Dzięki temu otrzymali z banku żywności część zebranych produktów.

– Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu wytypowali rodziny, którym zostaną przekazane paczki żywnościowe ze zbiórki. Części rodzin już je przekazaliśmy – mówi Jan Brzuś.

Zabrzańska filia ChSCh to tylko jedna z organizacji udzielających pomocy osobom potrzebującym. Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem mają uświadomić nam, że o to, jak rozwiązywać problem ubóstwa, trzeba troszczyć się przez cały rok.

Czytaj więcej o działalności filii ChSCh w Zabrzu.

Czytaj więcej o pomocy osobom ubogim.

(jl)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij